Rusya: 270’ten fazla Ukrayna askerini etkisiz hale getirdik

Posted by

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’nın güneyindeki Herson ve Mıkolayiv civarındaki çatışmalarda Rus birliklerinin bir gün içinde 270’ten fazla Ukrayna askerini etkisiz hale getirdiğini argüman etti.

Konaşenkov, Ukrayna’da savaşta Rus ordusunun hareketlerine ait açıklamalarda bulundu.

Ukrayna ordusunun Rus birliklerine karşı Mıkolayiv-Krivorojskiy istikametlerinde başarısız hücumlarda bulunduğunu ve kayıplar verdiğini öne süren Konaşenkov, Mıkolayiv bölgesinde Bezımennoye, Novogrigoryevka yerleşim üniteleri ve Herson bölgesinde Suhoy Stavok yerleşim ünitesi civarında Ukrayna birliklerine saldırdıklarını söz etti. Konaşenkov, bu hücumlarda bir gün içinde 270’ten fazla Ukrayna askerinin etkisiz hale getirildiğini sav etti.

Harkiv bölgesindeki Prişib yerleşim ünitesi yakınlarında, yüksek hassasiyetli füzelerle ‘Kraken’ isimli milliyetçi güçlerin denetim noktaları, Donetsk bölgelerinde de Bahmut’ta Ukrayna ordusunun 93. Mekanize birliklerinin denetim noktalarının vurulduğunu kaydeden Konaşenkov, bu ataklarda 50 milliyetçi güç ve 16 askeri teknik aracın etkisiz hale getirildiğini ileri sürdü.

Karadan fırlatılan yüksek hassasiyetli silahlarla Harkiv’de Ukrayna ordusunun 127. Bölge savunma birlikleri ile 14. Mekanize birliklerinin süreksiz konuşlanma noktalarını vurduklarını söyleyen Konaşenkov, bu ataklarda 50’den fazla Ukrayna askerinin etkisiz hale getirildiğini, 120’den fazlasının yaralandığını tez etti.

ABD ÜRETİMİ OBÜS İMHA EDİLDİ

Bir gün içerisinde Harkiv’de Liman, Gusarovka, Çervoniy Yar, Lebyajye yerleşim üniteleri, Donetsk bölgesinde Marinka ve Ray-Aleksandrovka, Dnipro bölgesinde Krıvıy Rih, Zaporijya bölgesinde Gulyay Pole’de Ukrayna birliklerinin komuta merkezlerinin vurulduğunu bildiren Konaşenkov, Harkiv bölgesinde Çervoniy Donets yerleşim ünitesi yakınında ABD imali HIMARS çok namlulu roketatarın, Zaporijya bölgesinde Rovnopolya civarında da ABD üretimi M777 obüsün imha edildiğini söz etti.

Harkiv, Donetsk ve Zaporijya bölgelerinde farklı noktalarda 6 insansız hava aracın vurulduğunu belirten Konaşenkov, “Ukrayna’da bugüne kadar 293 uçak, 152 helikopter, 1916 insansız hava aracı, 374 hava savunma füze sistemi, 4 bin 870 tank ve zırhlı araç, 827 çok namlulu roketatar, 3 bin 371 obüs ve havan topu, 5 bin 417 özel askeri araç yok edildi.” sözlerini kullandı.

Ukrayna ordusunun Zaporijya Nükleer Santrali alanına yönelik provokasyonlarının sürdüğünü söyleyen Konaşenkov, bir gün içinde Energodar kentine top atışları yapıldığını söz etti. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.