Savaş gerilimiyle başa çıkmak için farklı usul: Ukrayna’da nikah sayılarında rekor artış

Posted by

24 Şubat’tan bu yana Rusya’nın işgal savaşı ablukasında olan Ukrayna’da nikahlarda rekor kırıldı. Adalet Bakanlığı’nın bilgilerine nazaran, ülkede geçtiğimiz beş ay içinde 9 bin 120 çiftin nikahı kıyıldı. Bu sayı, bir evvelki yılın tıpkı devrinde kıyılan nikah sayısının sekiz katı. Bu çok artışı, savaştan kaynaklanan gerilimi bertaraf etme motivasyonuyla açıklayan Bakanlık, uzman psikologlara dayanarak, bir sonraki günün ne getireceğinin belgisiz olduğu ve “Dünün tasasız günlerinin geride kaldığı” bir ortamda çiftlerin, düğün planı yapmaktansa süratlice nikah kıydırmayı seçtiğini kaydetti.

Rusya’nın işgal savaşı ablukasında olan Ukrayna’da son 5 ayda evlenen çiftlerin sayısında rekor artış kaydedildi. Ukrayna’lı yetkililer ve psikologlar geleceğin getirdiği belirsizliğin bu artışta en tesirli faktör olduğunu belirtiyor.

24 Şubat’ta Rusya işgalinin başlamasının akabinde Ukrayna’da resmi nikahların sayısında rekor bir artış kaydedildiği belirtildi. Adalet Bakanlığı’nın datalarına nazaran, ülkede geçtiğimiz beş ay içinde 9 bin 120 çiftin nikahı kıyıldı. DW Türkçenin haberine nazaran bu sayı, bir evvelki yılın birebir devrinde kıyılan nikah sayısının sekiz katına işaret ediyor.

“BİR SONRAKİ GÜNÜN NE GETİRECEĞİNİN BELİRSİZ”

Bu çok artışı, savaştan kaynaklanan gerilimi bertaraf etme motivasyonuyla açıklayan Bakanlık, uzman psikologlara dayanarak, bir sonraki günün ne getireceğinin meçhul olduğu ve “Dünün tasasız günlerinin geride kaldığı” bir ortamda çiftlerin, düğün planı yapmaktansa süratlice nikah kıydırmayı seçtiğini kaydetti.

CEPHEDEKİ ASKERLER SANAL ORTAMDA NİKAH KIYIYOR

Artışın bir başka nedeni de bürokrasinin hızlandırılması. Nikahtan evvelki bir aylık bekleme müddetinin savaş vaktinde kaldırılmasının da artışta rol oynadığı belirtildi. Ordu mensupları ve muhakkak diğer iş kollarında olanlar için sanal ortamda nikah imkanı da sunuluyor.

Ukrayna Adalet Bakanlığı, Rusya’nın geniş çaplı saldırısının akabinde ülkedeki boşanma oranlarına dair rastgele bir bilgiyi ise açıklamadı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.