Sıhhat Bakanlığı, Türk öğrenci için ambulans uçak gönderdi

Posted by

Çekya’nın başşehri Prag’ta bulunan Tarım Üniversitesi’nde staj yaptığı sırada Guillain-Barre sendromu hastalığına yakalanan ve kaldırıldığı hastanede yaklaşık 1 ay tedavi gören 24 yaşındaki Ezgi Yanlışsız isimli Türk öğrencinin Türkiye’de tedavisine devam edilmesi için Sıhhat Bakanlığı ambulans uçak gönderdi. Hakikat, ailesinin Türkiye’nin Prag Büyükelçiliği’ne yaptığı müracaat sonrasında Sıhhat Bakanlığı tarafından gönderilen ambulans uçakla İstanbul’daki bir hastaneye nakledildi.

“Büyük bir devlete sahip olduğumuz için bir defa daha gururlandık”

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Hâkim Bağış ise yaptığı açıklamada, “Ezgi kızımız daha evvel Erasmus programı ile burada eğitim görürken hocaları tarafından çok beğenilerek staj için bir davet almıştı. Staj sırasında maalesef bu hastalık ortaya çıktı. Yakalandığı hastalık çok özel bir bakım gerektiriyor. Buradaki tedavi kâfi olmayınca ailesi tarafımıza başvurdu. Biz de mevzuyu Ankara’ya ilettik. Bakanlıkta yapılan değerlendirmeler sonucunda kendisine bir ambulans uçak gönderildi. Ezgi kızımıza acil şifalar diliyoruz. Bugün büyük bir devlete sahip olduğumuz için bir kere daha gururlandık. Allah devletimize zeval vermesin” sözlerini kullandı.

“Hastanede yeteri kadar ilgilenmemişler”

Prag Büyükelçiliği Konsolosluk Şube Sorumlusu Başkatip Ahmet Çelik yaptığı açıklamada, “Öğrenci kızımız birinci rahatsızlandığında Prag’daki askeri hastaneye kaldırılmış ancak hastanede gerekli tedavi metodunun tam olarak uygulanamaması nedeniyle Cesky Brod kentindeki bir öteki hastaneye nakledilmiş. Bu hastanede ise hastanın fizik tedavisinin tam olarak yapılmayarak hastalığın daha da ilerlediği gözlemlenmiş. Hem hemşirelerin tavrı hem de tabiplerin İngilizce bilmemesi nedeniyle irtibat problemleri yaşanmış. Maalesef hastanede yeteri kadar ilgilenmemişler. Ailenin tarafımıza başvurması sonrasında gerekli evraklar, hazırlanarak Sıhhat bakanlığımıza iletildi ve bakanlığımız Ezgi için hava ambulans gönderdi” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.