SpaceX tıpkı roketi 13’üncü sefer kullanarak yeni bir rekora imza atmaya hazırlanıyor

Posted by

SpaceX yeni bir rekor kırmaya hazırlanıyor. Bugünkü fırlatma ile birlikte bir Falcon 9 roketi toplamda 13’ünce sefer kullanılmış olacak. SpaceX bu tarihi anları YouTube üzerinden canlı yayınlayacak.

Fırlatma Türkiye saati ile 16’da gerçekleşecek. Kalkıştan yaklaşık 8,5 dakika sonra Falcon 9’un birinci basamağı Dünya’ya geri dönecek ve Atlantik Okyanusu’nda bekleyen SpaceX’in insansız gemisine iniş yapacak.

Her şey planlandığı üzere giderse giderse, 53 Starlink uydusu yedi dakika sonra roketin üst etabı tarafından alçak Dünya yörüngesine yerleştirilecek. Bu açından Falcon 9 büsbütün tekrar kullanılabilir değil. Roketin üst basamağı uzayda kalıyor. Fakat SpaceX şu anda üst kademenin da Dünya’ya geri dönebildiği Starship roketi üzerinde çalışıyor.

Starlink, SpaceX’in geniş bant uydu internet hizmeti. Şirket halihazırda 2.700’den fazla Starlink uzay aracını düşük Dünya yörüngesine fırlattı. SpaceX’in toplamda 12.000 Starlink uydusunu fırlatma müsaadesi bulunuyor ve 30.000’e kadar Starlink uydusunu uzaya fırlatmak için onay müracaatında bulundu.

Roketin fırlatılma anını aşağıdaki YouTube yayınından canlı olarak izleyebilirsiniz.

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.