Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi açıkladı: Orman yangınlarına müdahalede için kıymetli adım

Posted by

2022 yılı ‘Orman Yangınları Hazırlık Kıymetlendirme Toplantısı’ İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Fatih Ormanı Kampüsü’nde gerçekleşti. Toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Kirişci, Türkiye’nin ağaçlandırmada Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 4’üncü sırada yer aldığını belirtti. Kirişci, ‘Geleceğe Nefes’ projesinin ise vatandaşlardan ağır ilgi gördüğünü söyledi.

‘Türkiye ağaçlandırmada birinci numara’

Toplantıda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, “Ormanlarımızı, bu işe gönül vermiş yaklaşık 40 bin çalışma arkadaşımızla koruyor, geliştiriyor ve yeşil vatanımızı gelecek kuşaklara aktarmak için çabamıza devam ediyoruz. Bir yandan orman yangınlarını önleyici sistemleri hayata geçirirken başka yandan her yıl 600 milyondan fazla fidanı toprakla buluşturuyoruz. 2023 yılı gayemiz; 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak ve böylece 2002’de 20,8 milyon hektar olan orman alanımızı 23,4 milyon hektara çıkarmaktır. Milletlerarası Global Orman Kaynakları Değerlendirmesi 2020 raporuna nazaran Türkiye, ağaçlandırmada Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 4’üncü sırada yer almaktadır. Gurur duyduğumuz bir öbür başarımız ise ‘Geleceğe Nefes’ projesidir. “Daha yeşil bir Türkiye ve daha yaşanabilir bir dünya” amacıyla 11 Kasım 2019’da Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle başlatılan bu proje, vatandaşlarımız tarafından büyük bir ilgi görmüştür. Orman teşkilatımızın takviyeleriyle düzenlenen ağaç dikme kampanyalarına vatandaşlarımız geniş iştirak göstermektedir. Takdir edersiniz ki; işimiz yalnızca ormanları korumak, ağaç dikmek, Yangın söndürmek değil, tıpkı vakitte ülke iktisadına katkı sunmak, orman köylüsünü kalkındırmak ve kırsalda yaşayan vatandaşlarımıza ek gelir kaynakları sunmaktır. Bu çerçevede orman köylümüze kıymetli bir katma bedel sunan ve 2002’de 31 bin ton olan odun dışı orman eserleri üretimini, 2021 yılında 928 tona çıkardık. 2023 yılı amacımız ise bu üretimi 1 milyon 200 bin tona çıkarmaktır. Artan üretime paralel olarak ihracatta da büyük bir ivme yakaladık. 2002’de 39 milyon dolar olan odun dışı orman eserleri ihracatını 2021’de 1 milyar 600 milyon dolara yükselttik” diye konuştu.

‘Yangına karşı güçleniyoruz’

Kelamlarına devam eden Bakan Kirişci, “İhracatımızın 2023 yılında 2 milyar dolara ulaşması için tüm gücümüzle çalışıyoruz. ORKÖY çalışmaları çerçevesinde 2002’de 96 milyon TL’lik takviye ve hibe sağladığımız orman köylümüze, 2021 yılında 354 milyon TL katkı sunduk. Bu yıl orman yangınlarıyla gayrette bilhassa teknoloji yoğunluklu bir strateji izleyeceğimizin altını çizmek istiyorum. Yangınlara karşı hava ve kara gücümüzü daha da güçlendiriyoruz. 39 olan helikopter sayımızı 55’e, Uçak sayımızı 3’ten 20’ye, İHA sayımızı 4’ten 8’e yükselttik. Rezerv güç olarak 25 helikopter, 2 uçak ve 1 İHA hazırda beklemektedir. Yani hava gücü olarak hazırlıklarımız tamdır. Yangınların söndürülmesinde en kıymetli güç olan karadan müdahale takımlarını de kıymetli ölçüde artırdık. Orman teşkilatı başta olmak üzere, jandarma, sivil toplum kuruluşları ve istekli vatandaşlarımıza yangınlara karşı eğitim verdik. Bu eğitimlere 21 bin teşkilat mensubumuzun yanı sıra 20 bin askeri işçi ve 100 bin istekli vatandaşımız katıldı. Yeni katılacak 5 bin emekçi, 283 mühendis ve bin 500 orman koruma memuru ile takımlarımızı daha da güçlendiriyoruz.

12 ülkeye Türkiye’den dayanak

Bu hususta attığımız bir öteki kıymetli adım da yangınlara karşı profesyonel uğraş edecek ORKUT gruplarının kurulmasıdır. Özel eğitimlerden geçen 462 kişilik bu takım, yangında ulaşılması güç bölgelere birinci müdahalede etkin rol oynayacaktır. Ayrıyeten 150 kişilik yangın uzmanı da operasyonu alanda anlık bilgiler ışığında yönetecektir. Kara gücümüzü toplamda bin 350 arazöz, 692 iş makinesi ve 2 bin 270 birinci müdahale aracıyla güçlendirdik. Karayolları Genel Müdürlüğü uyum çerçevesinde rezerv güç olarak 185 dozeri, 12 su tankerini, 25 greyderi, bin 913 ekskavatörü ve 229 treyleri hazırda bulunduruyoruz. AB Sivil Muhafaza Düzeneği üyesi olmamız hasebiyle acil durumlarda bu sistemin havuzundaki uçaklardan yararlanmaktayız. Ayrıyeten geçmiş yıllarda yangın afeti yaşayan 12 ülkeye de takviye verdiğimizi söylemek isterim. Sizlere aktarmak istediğim kıymetli bir çalışma da Antalya’da kurduğumuz Memleketler arası Ormancılık Eğitim Merkezidir. Burada bugüne kadar 16 ülkeden yangın uzmanlarına eğitim verildi” sözlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.