TBMM Karma Komitesi, Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığını görüştü

Posted by

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığı, polise yumruk atmasının akabinde gündeme geldi.

TBMM Anayasa ve Adalet Kurulları Üyelerinden Konseyi Karma Kurul, Aydeniz’in dokunulmazlığını ele almak- üzere toplandı.

DBP’li Aydeniz’in dokunulmazlığı gündemde

AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt başkanlığındaki toplantıda, Hazırlık Komitesi’nin, DBP’li Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması istikametindeki raporu görüşüldü.

Beyazıt’ın, toplantının başlangıcında basın mensuplarının salondan çıkmasını istemesine HDP’li milletvekilleri itiraz etti ve kısa müddetli tartışma yaşandı. AA’nın haberine nazaran, toplantı, basına kapalı gerçekleştirildi.

Terör örgütü propagandası, kamu görevlisine hakaret…

Hazırlık Komitesi, Aydeniz hakkında “terör örgütü propagandası yapma”, “kamu görevlisine vazifesini yaptırmamak için direnme”, “kamu görevlisine vazifesinden ötürü alenen hakaret” ile “kanuna alışılmamış toplantı ve şov yürüyüşleri düzenleme, yönetme ve bunlara katılma” teziyle düzenlenen 5 yasama dokunulmazlığı belgesine ait dokunulmazlığın kaldırılması kararı almıştı.

80 fezlekesi var

Öte yandan Aydeniz’in, ortalarında “suç ve hatalıyı övmek”, “terör örgütü propagandası yapmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmak” hatalarının da bulunduğu çok sayıda aksiyondan ötürü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan onlarca fezleke bulunuyor.

Adalet Bakanlığı kaynaklarına nazaran, DBP’li Aydeniz hakkında, dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle başsavcılıklar tarafından 2018’den bu yana 80 fezleke hazırlandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.