TÜGVA davası: Gelen bilgi ve evrakların haddi hesabı yok

Posted by

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da kurucuları ortasında bulunduğu Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) ‘ordu, emniyet, yargı ve devletin birçok ünitesine takım yerleştirdiğine’ dair dokümanları haberleştiren Metin Cihan ile evrakları aldığı sav edilen Ramazan Aydoğdu hakkında açılan davanın 3’üncü duruşması görüldü. Çağlayan’da bulunan İstanbul 22’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Aydoğdu Paşakapısı Cezaevi’nden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada, Cihan’ın avukatı Özgür Urfa ile Aydoğdu’nun avukatı Ali Aktaş’ın yanı sıra TÜGVA avukatı da hazır bulundu.

Mahkeme, bir evvelki duruşmada Aydoğdu’nun TÜGVA’da çalışıp çalışmadığına dair bilgi istemine TÜGVA’nın cevap verdiğini paylaştı. Mahkeme, TÜGVA’nın Aydoğdu’nun vakıf bünyesinde yalnızca istekli olarak çalıştığına dair bilgi paylaştığını aktardı.

‘TÜGVA DOKÜMANLARI NE BİÇİMDE SIZDIRDIĞIMI ORTAYA KOYUYOR MU?’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran kelam verilen Aydoğdu, gazeteci Metin Cihan ile bir bağı olmadığını, kelam konusu evrakların kendisi tarafından paylaşılmadığını savundu. Buna karşın 6 aydır tutuklu yargılandığına işaret eden Aydoğdu, “TÜGVA, hangi dokümanları paylaştığımı argüman ediyor? Ayrıyeten bu evrakları ne biçimde alıp sızdırdığımı ortaya koyuyor mu? Başıma bir şey gelirse sorumlusu TÜGVA’dır” diye belirtti.

Dokümanları ifşa etmekle suçlandığını aktaran Aydoğdu, “TÜGVA, bu evrakların kendisine ilişkin olduğunu kabul ediyor mu? Ediyorsa içeriğinden kelam edersem, kabul edecek mi? Mesela dokümanlar içinde ‘A Klasörü’ var. Bu klasöre dair söyleyeceklerimi kabul eder mi? Bahsetmemi isterler mi? Bilgisayarımda bulunan dataları kabul ediyorlarsa bunlarla yüzleşmeye hazırlar mı? TÜGVA, orada çalışmadığımı argüman ediyor. Buna dair zati beyanlar verdim. Şayet bunları kabul ederse TÜGVA ile yer değiştiririz” diye konuştu.

‘DOSYA MANİPÜLASYONDAN İBARETTİR’

TÜGVA’da olduğu sırada kendisine gelen evrakların haddi hesabının olmadığını aktaran Aydoğdu, “Kamu misyonunda bulunan birçok kişi ile ilgili gelen bilgi ve evrakların haddi hesabı yok. Mesela Keşan’da yaşanan olayı anlatmamı isterler mi? İfşa etsem orada çalıştığımı kabul ederler mi?” diye sordu. Aydoğdu, ayrıyeten mahkemeye savunmasını sonlu yapmak zorunda olduğunu söyledi. Mahkeme liderinin bu sırada “savunmanı yap” demesi dikkat çekti. TÜGVA’nın bilgisayarlarından rastgele bir doküman yahut bilgi almadığını, argüman edilen bilgi ve dokümanların bilgisayarında bulunmadığını tabir eden Aydoğdu, “Dosya manipülasyondan ibarettir. TÜGVA’da yaşanan kapışmalar nedeniyle bir hatalı yaratılmak isteniyor” diye kaydetti.

Gazeteci Metin Cihan ile bir bağının bulunmadığını, kendisi tarafından evrakların verilmediğini savunan Aydoğdu, “Bu bilgi ve evrakları benim verdiğime dair tek bir bilgi yok. Bu türlü bir bilgi ortada olmamasına karşın yargılama sürüyor. Ayrıyeten tez edilen dokümanlar, bana ilişkin dijitallerde yok. Hem bilgi ve dokümanların gerçek olmadığı sav ediliyor hem de ‘hırsızlıktan’ yargılanıyorum” tabirlerin kullandı.

‘BİR AZAP OLAYINA AİT GÖRÜNTÜ VAR’

Akabinde Aydoğdu’nun avukatı Ali Aktaş kelam aldı. Aktaş, “Dijitallere el konulmuş durumda. Şayet dijitaller verilirse bu evrakların orada olmadığı ortaya çıkacaktır. Ayrıyeten TÜGVA dava açtığına nazaran bu evraklar de gerçektir. Mesela TÜGVA’dan neleri almış ve paylaşmış? Hangi sisteme girip almış? Müvekkil kendini kısıtlayarak konuştuğunu söyledi. Örneğin Keşan’dan kelam etti. Keşan’da erkek erkeğe alaka argümanı var. Müvekkil disiplin soruşturmasından sorumlu olduğu için bu husus ona gelmiş. Bunun yanı sıra 20 kişi bu durumu biliyor. Ayrıyeten bir azap olayına ait görüntü var. Ramazan TÜGVA’nın düşmanı değil, olsaydı bunu verirdi. Onun için müvekkil bu hatanın faili değil. Ayrıyeten tutukluk hali rastgele bir ihtimalden verilecek cezayı geçti. Tahliye talep ediyoruz” diye belirtti.

TAHLİYE EDİLDİ

Orta kararını açıklayan mahkeme, tekrardan Aydoğdu’nun TÜGVA’nın hangi kademesinde ve ne vakit yer aldığına dair müzekkere yazılmasına, Aydoğdu’nun tutuklulukta geçirdiği süreyi gözeterek, isimli denetim önlemi ile hür bırakılmasına karar vererek duruşmayı 24 Haziran’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Metin Cihan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucuları ortasında yer aldığı TÜGVA’nın, vakıf üzerinden ordu, emniyet ve başka kamu kurumlarına yüzlerce kişiyi yerleştirdiği, bu şahıslarla ilgili sicil listeleri tuttuğu, yargıdan, emniyete, orduya kadar devletin birçok ünitesindeki kadrolaştığını gösteren listeleri Twitter’dan paylaşmıştı.

Cihan, dokümanları TÜGVA’da çalışan bir kişinin kendisine ulaştırdığını söylemişti. TÜGVA Lideri Enes Eminoğlu, 12 Ekim’de yaptığı açıklamada vakıf hakkında sızdırılan evrakların düzmece olduğunu sav ederken 13 Ekim’de yaptığı açıklamada ise “İçeriden dokümanları almış, hakikat bilgiler de var” demişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında, eski TÜGVA çalışanlarından Ramazan Aydoğdu, Cihan’a dokümanların fotoğrafını gönderdiği argümanıyla tutuklandı. Yurt dışında ikamet eden Cihan, zincirleme formda “Kişisel dataları hukuka alışılmamış olarak ele geçirmek yahut yaymak” suçlamasıyla 3 yıldan 6 yıla kadar; Aydoğdu ise “Bilişim sistemindeki dataları bozma yok etme, erişilmez kılma, sisteme data yerleştirme vb., ferdî dataları, hukuka ters olarak ele geçirmek yahut yaymak” suçlamasıyla 3 yıl 9 aydan 10 yıl 6 aya kadar mahpus istemiyle yargılanıyor. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.