TÜMTİŞ: Yemek Sepeti’nde hukuk uğraşımızı kazandık

Posted by

Tüm Taşıma Çalışanları Sendikası’nın internet sitesinden ‘Yemek Sepeti’ne karşı hukuk uğraşını kazandık’ başlığıyla yapılan açıklamada; ‘Mahkeme, işten çıkarmanın ‘sendikal sebeple’ yapıldığına karar verdi, ve işe iade ile birlikte sendikal tazminata hükmetti’ sözlerine yer verildi.

‘BOŞ GEÇEN MÜHLETİN ÖDENMESİNE HÜKMETTİ’

TÜMTİŞ Merkez İdare Şurası imzasıyla yayınlanan duyuruda, “Sendikamızın çoğunluk tespiti yaptırmasından sonra 18 Ağustos 2021 tarihinde Yemek Sepeti Manisa deposunda işten çıkarılan Kemal Oğuz, Yakup Der ve Ömer Dizemen isimli 3 üyemiz için açtığımız işe iade davaları sonuçlandı ve İstanbul 35. İş Mahkemesi üyelerimizin sendikal sebeple işten çıkarıldıklarına hükmetti. Mahkeme, emekçilerin işe iadesine, bir yıllık fiyatları meblağında sendikal tazminata ve 4 aylık fiyatları meblağında boşta geçen mühlet fiyatının ödenmesine hükmetti” denildi.

Açıklamada, Yemek Sepeti patronu, sendikal çalışmanın başladığını öğrendiği birinci günden itibaren personeller üzerinde baskı uygulamaya başlayıp personelleri işten çıkarmakla tehdit etmiş, sendikamızın çoğunluk tespitine itiraz ederek süreci uzatmaya ve bu ortada sendikalaşma çalışmasına öncülük eden personelleri işten çıkararak sendikal örgütlenmeyi başarısızlığa uğratmaya çalışmıştı. Bir taraftan çoğunluk tespitine itiraz etmiş, bir taraftan da sendika üyesi emekçileri işten çıkarmıştı. Sendikalı-sendikasız emekçi ayırımı yaparak, farklı muamelede bulunarak sendikasızlığı teşvik etmek istemişti” tabirleri de yer aldı.

TÜMTİŞ sendikası metinde, “İşçilerin sendikalaşma hakkına karşı düşmanca tavır sergileyen Yemek Sepeti patronu, düşük fiyatla ve esnek çalışma sistemiyle, iş teminatı ve SGK’sı bile olmayan Esnaf Kurye modeliyle emekçilerine köle muamelesi yapmış, buna karşı direnen personelleri ise işten çıkarmakla tehdit etmişti. Bir taraftan da sendika üyeleri hakkında temelsiz tutanaklar tutulup personeller baskı altına alınmak istenmişti. İstanbul 35. İş Mahkemesi’nin bu kararıyla Yemek Sepeti’nin sendikal nedenle emekçi çıkardığı ve sendika düşmanlığı yaptığı tescillenmiş oldu. Patronun, sendika üyesi personellere yönelik işten çıkarma, sürgün ve istifa baskıları, hileye başvurup işyerlerinin NACE kodlarını değiştirdiği, çoğunluk tespitine itiraz ederek sendikal örgütlülüğü engellemeye çalıştığı mahkeme kararıyla tespit edilmiş oldu” dedi.

YEMEK SEPETİ PATRONUNU MAHKEME KARARINA UYMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Sendika açıklamasında “Yemek Sepeti patronunu, mahkeme kararına uyarak sendikamız üyesi çalışanları işbaşı yaptırmaya, bu hak ve hukuk tanımaz tavrından vazgeçerek sendika hakkına hürmet göstermeye ve sendikamızla toplu kontrat müzakerelerini başlatmaya çağırıyoruz” denildi.

TÜMTİŞ açıklamanın sonunda “Yemek Sepeti patronu, şayet süreci daha fazla uzatıp vakit kazanarak sendikamızdan kurtulacağını düşünüyorsa yanılıyor. Kararlıyız. Yemek Sepeti’nde sendikal haklar elde edilene, toplu kontratlı bir nizam sağlanana kadar gayretten vazgeçmeyeceğiz. Bu nedenle çoğunluk tespitine itiraz davasını bir an evvel geri çekmelidir. Çünkü bugün yapılan duruşmada çoğunluk tespiti davasında evrak ekspere verilmiş ve duruşma 30 Eylül tarihine bırakılmıştır” tabirlerine ter verdi. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.