Ukrayna tahılının dağıtımında Fransa, Türkiye’nin planına itiraz etti

Posted by

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya girmesiyle pandemiden çıkmak üzere olan global iktisat bir darbe daha aldı.

Savaşla başlayan ekonomik yaptırımlar ve güç krizine, dünyanın ekmek ve tahıl deposu olarak nitelendirilen Ukrayna’nın tahıl depolarının bloke olmasıyla besin krizi de eklendi.

Ukrayna’nın bilhassa Odesa’daki limandan dünyaya yayılan milyonlarca ton tahıllı Rusya pürüzüne takıldı.

Yaşanan kriz için diplomatik yollar çalıştırılırken bir uyuşmazlık gündem oldu.

Türkiye’nin deniz yolu planı

Türkiye tarafından mevzuya ait yapılan açıklamalarda en başından bu yana deniz yolu ile gemilere askeri müdafaa sağlanarak sorunun çözülebileceği ifede edildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hafta içi yaptığı açıklamada, “Denizdeki mayınların pozisyonları bilindiği için inançlı geçiş yolları oluşturulabilir” dedi.

Türkiyenin tahlil için Rusya ve Ukrayna ile yaptığı görüşmelerin akabinde açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise tahılın Karadeniz üzerinden buradan çıkarılarak dünyaya dağılması için üç ülke ortasında direkt irtibatı sağlayacak bir ‘kırmızı hat’ kurulduğunu söylemişti.

Macron: “Kara yolu ile çıkaralım”

Türkiye’nin Odesa Limanı’ndan deniz yolu ile dünyaya dağıtılması teklifine karşılık Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, tahılların kara yolu ile Ukrayna’dan çıkarılması gerektiğini açıkladı.

Yakın vakitte Romanya’ya giden Macron, kelam konusu tahılın Odesa Limanı yanında kara yolu ile de taşınarak Romanya’nın Köstence Limanı üzerinden dağıtılabileceğini söyledi.

Ukraynalı çiftçiler yeni yollar arıyor

Diplomatik yollarla ülke idaresi sorunu çözmeye çalışırken, Ukraynalı çiftçiler depolarında kalan eserin pazarlanması için yeni tahlil yolları arıyor.

Bir yandan Rusya ile Ukrayna savaşı devam ederken Ukrayna’nın doğusunda cephe sınırlarına yakın köylerdeki halk, atak tehlikesine karşın buğday tarlalarından ayrılmıyor.

Luhanks ve Donetsk bölgelerinde Ukrayna hükümetinin denetimindeki ilçelerde Rus bombardımanlarının amacı olan yerleşim yerlerinde halk tüm zorluklara karşın tarım işleri ile uğraşmayı sürdürüyor.

Büyük buğday depolarının Rus hava hücumlarının maksadı olduğu bölgelerdeki çiftçiler, sahip oldukları ambarları güvenlik gerekçesiyle tanımadıkları şahıslara göstermek konusunda tereddüt ediyor.

Avrupa için bir tahıl deposu olarak değer taşıyan Ukrayna’da savaş devam ettikçe çiftçiler depolarında geçen yıldan kalan buğday stoklarını satamazken, 20 gün sonra yeni hasada hazırlanıyor.

“Savaş başlamasaydı ambardaki tüm hasadı şubatta satmış olurduk”

Donetsk bölgesinde Kramatorsk kenti yakınında yer alan ve kısa bir müddet evvel Rus bombardımanlarının da amacı olan Mykolaipillya köyünde yaşayan 34 yaşındaki çiftçi Maksim Vorobyov, AA muhabirine hücum tehlikesine karşın tarımla ilgilenmeye devam ettiklerini söyledi.

Yaşadıkları köy etrafında Kramatorsk dahil 3 kent bulunduğu için savaşın olmadığı periyotta ellerindeki eseri satmanın çok daha kolay olduğunu aktaran Vorobyov, burada yetiştirilen buğdayın satın alınması için bölgeye büyük şirketlerin geldiğine dikkati çekti.

Savaş yüzünden bölgedeki lojistik zincirin dağıldığı ve eskisi üzere tertipli işlemediğini kaydeden Vorobyov, “Elimizdeki hasatları saklamak zorundayız. Savaş başlamasaydı depodaki tüm hasadı şubatta satmış olurduk.” dedi.

Öte yandan tarlalardaki yeni buğdayın toplanması için hazırlık yapmaya başladıklarını da lisana getiren Vorobyov, “20 gün sonra yeni eser toplanacak. Bunun için hazırlık yapıyoruz. Başaklar ilaçlanıyor.” diye konuştu.

“Yeni alıcıları araştırıyoruz”

“Yeni yollarına başvuracağız”

Köyden 15 kilometre uzaklıkta çatışmaların yaşandığını kaydeden Vorobyov, “Elbette büyük riskler var. Birtakım aileler bölgeyi terk etti. Lakin birçok çiftçi tarlalarına, hasatlarına sahip çıkıyor.” dedi.

Elindeki bir ölçü tahılı muhtemel “kötü günler” için de sakladıklarını aktaran Vorobyov, “Artık yeni hasat gelecek ve ona nazaran pazarlamanın yeni yollarına başvuracağız.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.