Uzmanı uyardı: Kurban kısmında KKKA’ya dikkat!

Posted by

Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Kısmı’ndan Doç. Dr. Seyit Ali Büyüktuna, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin (KKKA) hayvan kanından ve beden sıvısından da bulaştığını belirterek, kurban bayramında vatandaşların kurbanlık hayvanların beden sıvıları, kan ve dokularıyla korunmasız temas etmemesi teklifinde bulundu.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Kısmı Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Seyit Ali Büyüktuna, yaklaşan kurban bayramı öncesinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi(KKKA) hakkında açıklamalarda bulundu.

Büyüktuna yaptığı açıklamada; inek, koyun ve keçi üzere göğüslü hayvanların virüsün taşınabildiğini ama hastalık belirtisi göstermedikleri için vatandaşların dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Kurban olarak kesilen hayvanların virüs taşıyıp taşımadığının bilinmediğine dikkat çeken Doç. Dr. Büyüktuna, tedbir olarak eldiven takılması gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Büyüktuna, hayvan ticareti nedeniyle virüsün hiç görülmediği bölgelere taşındığına dikkat çekip, şöyle konuştu:

* Kırım Kongo Kanamalı Hastalığının kıymetli bir epistemolojik özelliği var. Bilhassa yasal ve yasadışı hayvan ticaretinde hastalığın görülmediği bölgelerde görülmesine neden olabiliyor.

* Malum önümüzde Kurban bayramı var. Biz bu devirlerde temkinli oluyoruz zira göğüslü hayvanlarda virüs taşınabiliyor. İnek, koyun, keçi üzere hayvanlarda virüs olmasına karşın klinik bulgu vermeyebiliyor.

* Lakin virüse sahip olan hayvanların beden sıvıları kan ve dokularıyla korunmasız temas risk oluşturabiliyor.

*Temel teklifimiz bulaşta bu tip hayvanlarda virüs olsa da hastalık belirtisi göstermediği için kan yada dokularıyla temas ederken muhafaza tedbiri olarak eldivenle çalışmalarını öneririz. (İHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.