Veli Ağbaba: ‘TÜİK’in işsizlik palavrasını İşkur ortaya çıkartıyor’

Posted by

TÜİK’e nazaran; Mayıs 2021’de 4 milyon 293 bin olan işsiz sayısı, bu sene mayıs ayında 3 milyon 785 bine geriledi. 

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TÜİK’in açıkladığı işsizlik datalarını bugün yaptığı yazılı açıklama ile kıymetlendirdi.

“TÜİK, mevsim tesirlerinden arındırılmış işgücü datalarına nazaran Mayıs 2021 yılında 4 milyon 293 bin olan işsiz sayısının Mayıs 2022 itibariyle 3 milyon 785 bine düştüğünü açıklıyor. Yani TÜİK’e nazaran, işsiz sayısında son bir yılda 509 bin kişilik azalma olduğu görülüyor” diyen Ağbaba, şunları kaydetti:

“Devletin bir öteki kurumu İŞKUR ise kendisine kayıtlı işsiz sayısının Mayıs 2021’de 2 milyon 893 binden Mayıs 2022’ye 3 milyon 537 bin bireye yükseldiğini açıklıyor. TÜİK bilgilerinde bir yılda 509 bin kişi azalan işsiz sayısı, kayıtlı İŞKUR datalarında 644 bin kişi artıyor. TÜİK ile İŞKUR ortasında tamı tamına 1 milyon 153 bin kişilik fark oluşuyor. Bunun izah edilebilecek hiçbir yanı yoktur.

‘TÜİK TEKRAR SUÇÜSTÜ YAKALANDI’

TÜİK, işsizlerle dalga geçmeye devam ediyor. TÜİK’in her ay kronikleşmiş işsizlik palavrasını, devletin bir başka kurumu İŞKUR ortaya çıkarıyor. TÜİK, bu ayda tabir yerindeyse suçüstü yakalanmış durumda.

‘TÜİK KENDİNCE İLLÜZYON YAPARAK İŞSİZLİĞİ YOK ETTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR’

TÜİK, işsizliği bir ayda 56 bin kişi azaldığını açıklıyor. Lakin İŞKUR bilgilerine nazaran nisan ayında işsizlik ödeneğine bugüne kadar başvuranların sayısı 16 milyon 341 iken mayıs ayında bu sayı 16 milyon 454 bin bireye yükselmiş görünüyor. Yani işsiz kaldığı ve işsizlik ödeneğine müracaat sayısındaki artış bir ayda 113 bin iken TÜİK ise bir ayda işsizliğin 56 bin kişi azaldığını açıklıyor. TÜİK kendince illüzyon yaparak işsizliği yok ettiğini düşünse de gerçek bilgiler, işsizlerin hiçbir yere kaybolmadığını TÜİK’e gösteriyor.”

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.