Yeni Covid-19 belirtileri hastalığın tespiti için değer taşıyor

Posted by

Son iki yılda, Covid-19’un hem insanlara yayılma ve onları enfekte etme yeteneği hem de neden olduğu semptomlar epey değişti. Pekala tedbir alabilmek için dikkat edilmesi gereken yeni belirtiler neler oldu?

Son iki yılı tesiri altına alan corona virüsü için “klasik” semptomlar olarak kabul edilen (koku kaybı), nefes darlığı ve ateş artık hastalığın birincil belirteci değil. Milletlerarası kamuoyu kuru öksürük, halsizlik ve baş ağrısı üzere bilinen belirtilerin yanı sıra çok da konuşulmayan kimi belirtilerin hastalığın gidişatı için kritik bir değere sahip olduğunu aktardı.

İşte Mint’te yer alan habere nazaran tam olarak yeni olmayan fakat muhakkak daha az konuşulan üç semptom…

SU ÇİÇEĞİ TİPİ DÖKÜNTÜ

Bu, en sık bildirilen döküntüdür ve küçük, kaşıntılı kırmızı şişlik alanları olarak görünür. Çoklukla dirsek yahut diz etrafından başlayarak bedenin rastgele bir yerinde oluşabilir.

Zoe Covid uygulaması tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, bazen huysuz, ağlayan yahut kabarcıklar oluşturabilir ve yüzü etkileme eğiliminde değildir.

ÜRTİKER DÖKÜNTÜ

Bu, en sık bildirilen ikinci döküntüdür ve ciltte saatler içinde epey süratli bir biçimde gelip geçen kabarık şişlikler olarak ansızın ortaya çıkar. Yüz dahil bedenin rastgele bir kısmını tutabilir.

Bu döküntü çok derecede kaşıntılıdır ve ekseriyetle avuç içlerinde yahut ayak tabanlarında ağır kaşıntı ile başlar ve dudaklarda ve göz kapaklarında şişmeye neden olabilir.

İŞTAHSIZLIK

İştahınızı kaybetmek Covid-19’un erken bir belirtisidir lakin ekseriyetle birkaç gün sonra geri gelir.

Pandeminin başlarında, araştırmalar baş ağrısı, koku kaybı, iştahsızlık, ishal, boğaz ağrısı, göğüs ağrısı, öksürük yokluğu üzere besbelli bir gastrointestinal corona virüsü semptomları kümesi olduğunu buldu.

Araştırmacılar ayrıyeten, daha şiddetli Covid-19’u olan şahısların baş karışıklığının yanı sıra iştahsızlık yaşadıklarını yahut nefes darlığı, ishal ve karın ağrısı ile kümelendiğini ve hastaneye yatma olasılıklarının daha yüksek olduğunu da keşfettiler.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.