Çinli elektrikli araçların ithalatı için yeni şartlar getirildi

Türkiye’deki otomobil pazarının her geçen ay büyümesi, Çinli markaların da dikkatini çekmiş durumda. Özellikle 2023 yılında, birçok Çinli otomobil üreticisi Türkiye’de satış yapmaya başladı.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni tebliğe göre, elektrikli araçların ithalatında önemli değişiklikler yapılacak.

Belirlenen yeni kurallar pazarına “yeni” girecek markaları bağlarken, bu markalara satın alım öncesi ve sonrası birtakım destek zorunlulukları getiriliyor. Söz konusu kararların, özellikle Çinli üreticileri etkilemesi bekleniyor.

En az 20 yetkili servis zorunlu olacak

İlgili karara göre, Türkiye pazarına yeni gelecek markalaraTürkiye’nin 7 bölgesindeTSE standartlarındaen az 20 yetkili servisaçma şartı getiriliyor.

Bu servisin bizzat ithalatçının kendisi tarafından kurulması gerektiği vurgulanıyor.

Buna ek olarak, Türkçe hizmet vereceken az 40 personelin bulunduğu çağrı merkezikurma zorunluluğu getirildi.

Elektrikli araç bakım onarım personelininyeterlilik belgesinesahip olması da şart koşuluyor.

İthalatı yapılacak aracın üreticisinin yurt içindeyerleşik yetkili temsilcisininolması gerekirkenbataryasistemlerininizlenmesi, kontrolü ve denetimine ilişkin yürütülecek işlemlerin ithalatçı tarafından kabul edildiğine dair yazılı bir taahhütname verilmesi de şartlar arasında bulunuyor.

Halihazırda ülkemizde satışta olan 8 Çinli marka bulunuyor. Bunlar BYD, Hongqi, MG, Leap Motors, Chery, DFSK, Skywell ve Voyah.

Bu markalar arasına Türkiye’de aralık ayında satış yapacağını açıklayan Hozon Neta ve SWM eklendi. Öte yandan Chery, ülkemize elektrikli araç getirmediği için şimdilik bu kurallardan muaf durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir