Erdoğan kapıyı kapattı: Arka kapı transferleri… Odatv ayrıntıyı yakaladı

Türkiye 31 Mart’ta yapılacak yerel seçim için geri sayım yaparken partilerde çalışmalarına hız veriyor. Bu kapsamda Ordu’ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan burada vatandaşlarla bir araya geldi. Vatandaşlara seslenen Erdoğan, “Siyasetin namusu var. Evvela adayı olduğun partiye sadakat göstermen gerekir. Eli işte gözü oynaşta olanlardan ne partilerine ne de şehirlerine hayır gelir. Sadece partimizle, ittifakımızla yol yürüyenlerden mesulüz. Ne diyor ‘Ben seçimi kazanacağım, ondan sonra AK Parti’ye geçeceğim.’ Bizim onlarla işimiz yok.” ifadelerini kullandı. Odatv, Erdoğan’ın sarf ettiği o sözlerin arka planını araştırdı.

Odatv’nin AKP kaynaklarından edindiği bilgiye göre, partinin ilçe belediyelerinde aday yapmadığı isimler, ittifak partilerine yöneldi. Aday yapılmayan isimler özellikle genel seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek veren partilerle temas kuruyor.

Cumhur İttifakına destek veren partilerden veya bağımsız olarak seçime girmeyi planlayan kişilerin propaganda çalışmalarında ‘Gerçek aday biziz’ söylemiyle hareket ederek oy istediği öğrenildi.
AKP kaynakları bu yöntemle çalışma yapan adayların seçmene “Aslında AKP’nin adayı biziz, seçilince AKP’ye geçeceğiz” dediğini öğrendi.

Bu yöntemi uygulayanlarla ilgili nasıl bir önlem alınması gerektiğinin uzun zamandır AKP içerisinde tartışıldığını ifade eden kaynaklar, “Durumdan sayın Cumhurbaşkanımız da haberdar. Seçmenin bu yöntemle kandırılmasını ve olası oy kaybını engellemek amacıyla konuşmasında bu duruma yer verdi” değerlendirmesini yaptı.

Zeynep Çakır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx