Modern teknoloji sebebiyle artık “gerekli” değiller: ABD’de tarihi deniz fenerleri bedavaya yeni sahiplerine verilecek

T24 Dış Haberler

ABD’de uzun yıllar boyunca denizcilere kıyının nerede olduğunu gösteren 10 deniz feneri, federal devlet tarafından ya bedavaya ya da açık artırmayla yeni sahiplerine verilecek. 

Genel Hizmetler Yönetimi (GSA) tarafında yürütülen programın amacı, bazıları yüz yıldan uzun süre önce yapılan tarihi deniz fenerlerinin korunmasını sağlamak.

GPS gibi modern teknolojilerin gelişmesi sayesinde navigasyonda deniz fenerlerinin gerekliliği azaldı. ABD Sahil Güvenliği bazı deniz fenerlerine yardım sağlamaya devam etse de artık “kritik gereklilikte görülmüyorlar”. Ancak özellikle kasabalarda bulunan tarihi deniz fenerleri, turistlerin uğrak noktalarından biri olmaya devam ediyor. 

GSA bu sene 6 deniz fenerini bakımlarının yapılması ve eğitim, kamu için eğlence veya kültür amaçlarıyla kullanılması şartıyla federal, devlet veya yerel devlet kurumlarına, kar amacı gütmeyen organizasyonlara, eğitim kurumlarına vb. ücretsiz verilecek. 

GSA, 2000 yılından bu yana yaklaşık 150 deniz fenerini yeni sahiplerine verdi. Bu deniz fenerlerinden 80’i bedavaya verilirken, 70’i de toplam 10 milyon dolardan fazla toplayarak açık artırmayla satıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir