RTÜK üyesi İlhan Taşcı’dan kendisine randevu vermeyen TRT Genel Müdürü Sobacı’ya 6 soru

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyesi İlhan Taşcı, kendisine randevu vermeyen TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı’ya bazı sorular yöneltti.

Sobacı’nın İletişim Başkanından izin alamadığı için randevu veremediğini ileri süren Taşcı, başta, “Pazartesi günü normal mesaisi veya nöbeti olan kimi personele işe gelmemeleri talimatı verildi, neyi görmeleri istenmiyor!? TRT’de görevlendirilen İletişim Başkanlığı ve İçişleri personeli seçim günü mesai yapacak mı? Neden ‘yeni’ ekiplere ihtiyaç duyuldu?” olmak üzere 6 soru sordu.

İlhan Taşcı’nın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım şöyle:

TRT Genel Müdürü @zahidsobaci İletişim Başkanından izin alamadığı için randevu veremedi. O halde manipülasyon iddialarına ek bir dizi sorularımı buradan sorayım:

Seçim günü yapılacak yayınlarda görevli tüm personel yeni bir güvenlik soruşturmasına tabi tutuldu. Seçim günü görevli olan bu personelin bir kısmı kadrolu memur, kalanı özel sözleşmeli statüsünde olan, yani zaten gerekli güvenlik incelemesi yapılmış olan ve olması gereken bu çalışanlar için neden yeni bir soruşturmaya gereksinim duyuldu?

Seçimin yapılacağı pazar günü ile seçimi takip eden pazartesi günü normal mesaisi veya nöbeti olan kimi personelin insan kaynakları tarafından telefonla aranarak işe gelmemeleri talimatı verildiğini öğrendik. Bu uygulamaya neden gereksinim duyuldu? Neyi görmeleri istenmiyor!?

Bir süredir TRT’de görevlendirilen İletişim Başkanlığı ve İçişleri personeli hangi amaçla kurumdadır? Bunlar arasında seçim günü mesai yapacak olan var mıdır? Sn @MuharremErkek17 in İçişleri Bakanlığı için işaret ettiği gibi bir “paralel yapı” da burada mı oluşturuluyor?

Ocak ayından bugüne kurum bünyesine katılan 700’ü aşkın yeni personelden kaçı seçim yayınlarında görevlendirildi? Bu kişilerin unvan ve sorumlulukları nedir? Bazılarının seçim günü sahada haber takibi yapacağı, bu kişilere kamera ve yayın ekipmanı tahsis edildiği söylenmektedir.

Yurdun her yerinde yerleşik onlarca tecrübeli kameraman ve muhabirin bulunduğu TRT gibi köklü bir kurumda seçim öncesi bu “yeni” ekiplere neden ihtiyaç duyulmuştur?

TRT’de maaş ve uzmanlıklarının ne olduğunu kimsenin bilemediği bir danışman ordusu kurduğunuz ve bu kişiler için ana binada bulunan bir tam katı boşaltarak buradaki yayın personelini 20-25 kişilik açık ofislere taşımayı kararlaştırdığınız iddialarına yanıtınız nedir?

Dünyanın saygın kamu yayıncıları AFP, BBC, DW ve Reuters’ın güvenilirliklerinin altında yatan iktidarların değil kendilerini finanse eden halkın yayıncısı olmaları ve hesap verebilirlikleridir. Randevu dahi veremeyen TRT için de hesap verebilirlik ve şeffaflık kaçınılmazdır.

TIKLAYIN – RTÜK üyesi İlhan Taşcı, TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı’ya “kozmik oda” iddiasını sordu: Seçimlerde yayınlarda manipülasyona asla izin vermeyeceğiz!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir