Şevki Yılmaz ve Halil Konakcı Hakkında Suç Duyurusu

2. Abdülhamid’in 4. kuşak torunu olan Orhan Osmanoğlu’nun kızı Berna Osmanoğlu’nun düğünündeki, eski milletvekili Şevki Yılmaz’ın Atatürk’e hakaret ettiği görüntüler gündem oldu.

Yılmaz’ın görüntülerden birinde “Osmanlı’yı süren soysuzları sürüyorum” dediği görülürken diğerinde ise Atatürk’e ‘Selanik’ten gelen dönme’ dediği ve sonrasında beddua ettiği duyuldu.

Sık sık Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığıyla gündeme gelen imam Halil Konakçı ise bu sözlere ‘amin’ dedi.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları; Yılmaz, Konakcı ve bu kişiler hakkında soruşturma başlatmayan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevli savcılar hakkında, “1 Kasım 1922’de kabul edilen 308 numaralı ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, hukuku hâkimiyet ve hükümraninin mümessili hakikisi olduğuna dair’ adlı kararnamesine aykırılık”, “Hilafetin ilgasına ve hanedanı osmaninin Türkiye Cumhuriyeti memaliki haricine çıkarılmasına dair 03.03.1924 tarih ve 431 sayılı kanunu madde 1’e muhalefet”, “5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar hakkında Kanun’a aykırılık”, “halkı kin veya düşmanlığa tahrik”, “Anayasa’yı ihlal” ve “Anayasa başlangıç ilkeleri ile Anayasa madde 2 ve madde 6’ya aykırılık” suçlarını işlediklerini belirterek İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx